top of page

Dažniausios dantų ligos ir kaip jų išvengti:

Danties cista.


Cista - tai ertmė, kurioje renkasi skysčiai arba pulpa. Danties cistos dažniausiai atsiranda šalia negyvų dantų ar aplink juos. Nors cistos formuojasi lėtai, jų pasekmės gali būti skaudžios.


Cistos gali atsirasti dėl karieso, patirtų traumų ar nekokybiškai atlikto danties šaknies gydymo. Rečiau cistos formuojasi dėl dantų vystymosi ypatybių, genetinių paveldėjimų.


Susiformavusi cista kelia skausmą, silpnina žandikaulį, spaudžia šalia esančius dantis, gali patinti veidas.


Kaip išvengti cistų atsiradimo? Kadangi cistos dažniausiai atsiranda šalia negyvų dantų, patarimas būtų paprastas - reguliariai lankykitės pas odontologą, kuris padės tinkamai prižiūrėti burnos ertmę ir išvengti skausmingų infekcijų kaip danties cista.


Priklausomai nuo cistos dydžio, tipo ir vietos gydytojas odontologas pasiūlys tinkamiausią gydymo būdą.



Dantų apnašos padengia dantis bespalve lipnia plėvele. Jei apnašos ant dantų išlieka ilgą laiko tarpą, bakterijos vykdo chemines reakcijas ir susidaro rūgštys. Rūgštys neigiamai veikia dantį, jis pradeda irti, vystosi kariesas.


Norėdami išvengti apnašų, reikia du kartus per dieną valytis dantis dantų ir tarpdančių šepetėliais. Taip pat patarčiau skalauti burną po kiekvieno valgio.


Dantų jautrumas - procesas, kai dantys jautriai reaguoja į karštus, šaltus, saldžius, rūgščius gėrimus ar maistą, kartais net į šaltą orą, dantų skalavimo skystį, kuriame yra alkoholio.


Kaip gydomas dantų jautrumas?

Jei dantų jautrumas yra lengvos formos, patarčiau naudoti minkštesnį dantų šepetėlį, netrinti smarkiai dantų, valant juos šepetėliu, rinkitės burnos skalavimo skystį be alkoholio. Taip pat atsisakykite daug rūgštaus maisto ir gėrimų.

Jei situacija yra rimtesnė, būtinai kreipkitės į odontologus ir jie parinks jūsų individualiai situacijai reikalingą gydymą.

Nemalonus burnos kvapas. Nemalonų burnos kvapą gali sukelti prasta burnos higiena, burnos sausumas, sveikatos problemos, rūkymas ar net tam tikri maisto produktai.

Atsiradęs blogas kvapas signalizuoja apie problemas burnoje, todėl nedelsiant turite kreiptis į dantų gydytoją. Tai gali būti nevalytos apnašos, akmenys, karioziniai pažeidimai, dantenų uždegimas.

Dantų akmenys - jei dantų apnašos išlieka neišvalytos, jos yra veikiamos seilių ir ilgainiui sukietėja - virsta dantų akmenimis. Akmenys gali būti įvairaus dydžio, nuo baltos iki rudos spalvos. Jie formuojasi ant dantų ir dantenų.

Norint išvengti akmenų susidarymo, būtina valyti tarpdančius, nes ten kaupiasi 60% maisto likučių. Kartais akmenys stipriai prisitvirtina prie dantų ir pačiam pacientui yra sudėtinga juos išvalyti. Norint išvengti dantų apnašų ir akmenų būtina reguliariai atlikti dantų higieną pas profesionalą odontologijos klinikoje.

Gingvitas - audinių, esančių aplink dantis, uždegimas. Šios infekcijos metu dantenos sujautrėja, jos gali patinti, parausti ar net kraujuoti. Jei tinkamai rūpinatės savo burnos higiena, gingvito galite išvengti. Vis dėlto, jei pastebėjote gingvito požymius, nedelsiant kreipkitės į odontologą. Laiku sureagavus į esamą problemą, būsite tikri, kad greitai galėsite ją išspręsti.

Herpinis stomatitas - ši infekcija yra būdinga vaikams (6 mėnesiai - 5 metai), kartais ja užsikrečia ir suaugusieji. Persirgus herpiniu stomatitu, ligos sukėlėjas pasilieka organizme, todėl galimas ir pakartotinis susirgimas.

Kas sukelia herpinį stomatitą? Dažniausiai herpiniu stomatitu užsikrečiama nuo sergančiojo per seiles, sekretą ar net odą arba persingus kitomis infekcinėmis ligomis kaip plaučių uždegimas ar gripas. Įtakos taip pat gali turėti stresas, nusilpusi imuninė sistema.

Sergant šia infekcija, atsiranda daug smulkių pūslelių ant dantenų, gomurio, skruostų, liežuvio gleivinės ar lūpų krašto. Pūslelės yra skausmingos, todėl valgymas, gėrimas bei rijimas tampa skausmingi ir nemalonūs. Kai pūslelės sprogsta, atsiranda opos.

Ligos trukmė 7-10 dienų.

Aftinis stomatitas - šios ligos metu burnos ertmėje susiformuoja itin skausmingos opos ar opų grupės. Opos gali atsirasti dėl virusinės ar bakterinės infekcijos, netinkamos mitybos, tiesioginių burnos pažeidimų. Kaip ir herpinio stomatito metu, taip ir šiuo atveju pasunkėja valgymas ir gėrimas, šie procesai tampa skausmingi.

Jei įtariate, kad sergate stomatitu, kreipkitės į gydytoją, kuris nustatys priežastis ir tinkamiausią gydymo būdą.

Demineralizacija - liga, kurios metu ant dantų susidaro baltos dėmelės.

Ant dantų ir breketų likę maisto likučiai sąveikauja su bakterijomis, šio proceso metu pradeda gamintis rūgštys. Susidariusios rūgštys naikina dantyse esančius fosfatus ir kalcį.

Demineralizaciją gali sukelti padidėjęs skrandžio rūgštingumas, griežimas dantimis, netaisyklingas sąkandis. Ši liga dažnai pasireiškia nešiojantiems kabes, nes ant jų lengvai išlieka maisto likučiai.




bottom of page